ثبت رایگان آگهی
 

 

 

 
  آغازگری نوری (نورآغازگری) Photoinitiation  
 

واکنشی را گویند که آغازگر واکنش پلیمر شدن در آن در افر پرتو های نوری )فوتونی( تجزیه وواکنش را آغاز می نماید. به عنوان مثال پدیده زرد شدن پوشش ها به هنگام مجاورت با تابش پرتو های خورشید نوعی آغازگری نوری طلقی می گردد.

 

 

 
 
     
 
  آغازگر نوری Photoinitiator  
 

یک ماده افزودنی است که وقتی در معرض انرژی نورانی با طول موج به خصوصی قرار گیرد به اجزای واکنش پذیر تبدیل می شود که می توانند واکنش تشکیل پلیمر را از طریق واکنش زنجیری شروع کنند. اغلب آغازگر های نوری )نور آغازگر( مصرفی برای واکنش های پخت رادیکالی حاوی گروه های بنزوئیل هستند. در واقع این گروه ها توان جذب انرژی نورانی را در خود دارند.

 
 
     
 
  نرم کننده Plasticizer  
  نوعی ماده افزودنی به پلیمر است که باعث افزایش نرمی و انعطاف پذیری آن می شود... این افزودنی می تواند باعث کاهش گرانروی یا مدول الاستیک شود... بیشتر نرم کننده ها مایعات آلی غیر فرار یا جامداتی با دمای ذوب پایین هستند که از راه کاهش نیرو های بین مولکولی در یک رزین عمل نرم کردن را انجام می دهند... نرم کننده ها به روش های مختلفی دسته بندی می شوند. بسیاری از نرم کننده ها برای پلاستیک های وینیلی به کار می روند که شناخته شده ترین آنها DOP ، DIOP ، DIDP هستند.  
 
     
 
  بس پاشیدگی Polydispersity  
 

حالتی است که در آن ماده پلیمری چند وزن مولکولی دارد . چنین پلیمری را بس پاشیده گویند.

 


 

 
 
     
 
  چند سازه پلیمری Polymer Composite  
 

ساختاری متشکل از چند ماده سازنده که زمینه اصلی آن را مواد پلیمری تشکیل داده اند. فایبرگلاس نوعی چند سازه پلیمری است که از دو ماده سازنده اصلی یعنی الیاف شیشه و رزین پلی استر غیر اشباع ساخته شده است.

 

 

 
 
     
 
  رنگدانه نورتاب Promotercent Pigment  
 

رنگدانه ای است که در دمای پایین (نه در افر گرما دهی) به واسطه واکنش های شیمیایی مالش و یا جریان الکتریکی و میناطیسی نور تابش می کند.

 

 

 
 
     
 
  طیف نگاری رامان Raman Spectroscopy  
 

از پراکنش نور توسط مولکول ها می شود اطلاعات مفیدی در رابطه با اجزای سازنده و ساختارمولکولی ماده کسب نمود. طیف نگاری رامان فنی است که از این خاصیت بهره برده و ساختار توده ای و یا سطحی ماده را مورد شناسایی قرار می دهد.

 

 
 
     
 
  واکنش های اکسایش کاهش Redox reaction  
 

واکنش­های اکسایش کاهش و یا اکسیداسیون احیا، واکنش­هایی شیمیایی هستند که در آن‌ها نقل و انتقال الکترون صورت می­ گیرد.

 

 

 
 
     
 
  مرکب روتوگراور Rotogravure Ink  
 

مانند عموم مرکب های صنایع چاپ هستند با این تفاوت که از گرانروی کمی برخور دارند و به واسطه وجود حلال های بسیار فرار سریعا خشک می شوند. به منظور بهبود خاصیت تر کنندگی در این نوع مرکب ها از عوامل اصلاح کننده سطح ویژه ای استفاده می نمایند.

 

 

 
 
     
 
  خودسازماندهی Self-organization  
 

فرایندی است، که در طی آن سازمان‌یافتگی درونی یک سیستم - به‌طور نرمال یک سیستم باز به سمت پیچیدگی افزون‌تر تکامل پیدا می‌کند، بدون آنکه توسط عوامل بیرونی هدایتی دریافت نموده باشد، یا اعمال مدیریتی برروی آن صورت پذیرفته باشد.

 

 

 
 
     
  صفحه 8 از 10                      

 

 

عضویت در خبرنامه