ثبت رایگان آگهی
 

 

 
  حسگر، عنصر حساس Sensor  
 

حسگرها گونه‌ای مبدل هستند. بعضی از حسگرها به تنهایی قابل استفاده‌اند و برای خواندن آنهااحتیاجی به وسایل جانبی دیگری نیست، مانند دماسنج جیوه‌ای. دستهٔ دیگر برای استفاده باید با وسایل دیگری همراه باشند مثل ترموکوپل. بیشتر حسگرها الکتریکی یا الکترونیکی هستند که انواع الکتریکی از دقت پایین‌تری برخوردارند. البته انواع دیگری نیز موجود است. حسگرها در زندگی روزمره ما به صورت فراوان مورد استفاده قرار می‌گیرند، مواردی که شامل خودرو، ماشین‌های صنعتی، تجهیزات فضائی و حتی دارویی می‌شود. پیشرفت فنی باعث شده تا انواع مختلف و گوناگونی از حسگرها با فناوری ام‌ای‌ام‌اس (MEMS) تولید شود. در اکثر موارد این کار باعث بدست آمدن حساسیت بالا شده است.

 

 

 
 
     
 
  جمع شدگی Shrinkage  
 

عموما مواد گرما سخت نظیر پلی یورتان ها و پلی استر های غیر اشباع به واسطه واکنش پلیمر شدن و تشکیل پیوند های شیمیایی قوی با کاهش حجم همراه اند .نتیجه کاهش حجم این مواد با جمع شدن آنها در داخل قالب یا روی سطوح پوشش داده شده همراه است که به آن پدیده جمع شدگی گفته می شود.

 

 

 
 
     
 
  شبیه سازی Simulation  
 

شبیه سازی نسخه‌ای از بعضی وسایل حقیقی یا موقعیت‌های کاری است. شبیه سازی تلاش دارد تا بعضی جنبه‌های رفتاری یک سیستم فیزیکی یا انتزاعی را به وسیله رفتار سیستم دیگری نمایش دهد. شبیه سازی در بسیاری از متون شامل مدل سازی سیستم‌های طبیعی و سیتم‌های انسانی استفاده می‌شود. برای به دست آوردن بینش نسبت به کارکرد این سیستم‌ها در تکنولوژی و مهندسی ایمنی که هدف، آزمون بعضی سناریوهای عملی در دنیای واقعی است از شبیه سازی استفاده می‌شود. در شبیه سازی با استفاده از یک شبیه ساز یا وسیله دیگری در یک موقعیت ساختگی می‌توان آثار واقعی بعضی شرایط احتمالی را بازسازی کرد.

 

 

 
 
     
 
  دمای نرم شدن، دمای نرمی Softening point  
 

یکی از مشخصه های مهم در انتخاب مواد پلیمری محدوده دمایی است که در بالاتر از آن پلیمر حالتی نرم بخود میگیرد. این دما نقطه نرمی است. روشهای مختلفی برای بیان نقطه نرمی وجود دارد. یکی از این روشها مطابق استاندارد B2782 است که روش Cantilever نامیده می شود. در این روش میزان انحراف نمونه ای که به آن به صورت افقی وزنه ای آویزان شده و درون حمام قرار داده  شده است، اندازه گیری می شود. دمای حمام بتدریج افزایش می یابد و دمایی را که نمونه مورد آزمایش به ۳۰ درجه خش برسد بعنوان نقطه نرمی پلیمر گزارش می کنند.

 

 

 
 
     
 
  حل شونده Solute  
 

حل شونده ماده ای است که در حلال حل می شود.

 

 

 
 
     
 
  پلیمر شدن در محلول Solution Polymerization  
 

در این نوع پلیمر شدن از حلال آلی یا آب استفاده می شود که با توجه به فاز موجود در آن می توان به چند دسته زیر اشاره کرد:همه اجزا در یکدیگر حل می شوند. آغازگر نامحلول است، آغازگر و پلیمر نامحلول اند، پلیمر نامحلول است، انتخاب حلال در این پلیمر شدن به عوامل مختلفی بستگی دارد ازپلیمر های محلول در آب پر مصرف می توان پلی آکریل آمید ، پلی آکریلیک اسید و پلی وینیل الکل را نام برد.

 

 

 
 
     
 
  حلال Solvent  
 

به ماده‌ای که بخش عمدهٔ یک محلول را تشکیل می‌دهد حَلّال می‌گویند. هر محلول دست کم از دو بخش حلّال و حل شونده تشکیل شده‌ است. جزیی که حل شونده را در خود حل می‌کند ومعمولا درصد بیش‌تری از محلول را تشکیل می‌دهد حلّال نام دارد.

 

 

 
 
     
 
  ممانعت فضایی Steric hindrance  
 

ممانعت فضایی هنگامی رخ می دهد که اندازه ی بزرگ گروه های تشکیل دهنده ی یک مولکول، مانع انجام واکنش های شیمیایی ای شود که در مولکول های مشابه ولی با اندازه ی کوچک تر مشاهده شده است.

 

 

 
 
     
 
  استوکیومتری Stoichiometry  
 

 به معنی اندازه گیری عنصر، شاخه‌ای از علم شیمی است که با روابط کمّی میان عناصر در تشکیل مواد مرکب در واکنشهای شیمیایی سروکار دارد.

 

 

 

 
 
     
 
  استحکام، مقاومت strength  
 

ااستحکام مقدار نیرویی است که یک ماده می‌توانند تحمل کنند.

 

 

 
 
     
  صفحه 9 از 10                      

 

 

عضویت در خبرنامه